Zencefil Çayının Sağlığa Yararları

Tıbbi amaçlı olarak binlerce yıldır kullanılan zencefil, çayı ile de oldukça faydalı şifalı bir bitkidir. Birçok rahatsız edici koşuldan ve sağlık sorununun tedavisinde kullanılan zencefil çayı, aroması ile çok cezbedici olmasa da, faydaları oldukça fazla. Bu yazımızda, zencefil çayının faydaları arasında öne çıkan yararlarını listeledik…

Karın Ağrıları

Genel karın ağrıları ve kadınlarda adet dönemlerinde ortaya çıkan karın ağrılarını hafifletmek için zencefil çayı oldukça faydalıdır. Sabah bulantıları için de zencefil çayı öneriliyor. Yapılan çalışmalar ayrıca, bazı sağlık tedavileri sonrasında ortaya çıkan karın ağrılarının hafifletilmesinde de etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, zencefil çayı, tüm karın ağrıları ve herkes için etkili olmayabilir. Kullanırken doktorunuza danışmanız tavsiye ediliyor.

Boğaz Ağrıları

Soğuk algınlığı ya da mevsim geçişlerinde görülen nezle ile ortaya çıkan boğaz ağrılarının hafifletilmesinde de zencefil çayı önerilir.

Kas Ağrıları

Egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızda ortaya çıkan ağırlık hissi ve kas ağrıları için de tüketebilirsiniz. Kas ağrısını hafifletmek için çiğ zencefil de tüketilebilir. Bu nedenle, zorlu egzersizlerden sonra zencefil çayı içmek egzersize bağlı kas ağrısı ile baş etmenize yardımcı olabilir.

Adet Sancıları

Ağır adet sancıları olan kadınlar, bu şikayetinden zencefil çayı ile kurtulabilirler. Adet döneminde karnında ağrılı kramp ya da dönemsel olarak ortaya çıkan sancılar üzerinde etkilidir. Bu dönemlerde, günde 2-3 fincan zencefil çayı tüketebilirsiniz.

İltihaplanmayı Azaltır

Kas ve eklem iltihaplanması problemi yaşıyorsanız, evde anti-inflamatuar özellikli doğal kürleri deneyebilirsiniz. Zencefili, çayını içmenin yanı sıra, iltihaplı bölgeyi ıslatmak için de kullanabilirsiniz.

Yan Etkileri Var Mı?

Zencefil çayı, çok tüketilen bir çay olmadığından, kullanmadan öncen kafanızda soru işaretleri olabilir. Bu soru işaretlerini kaldırmak için, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da bir tedavi görüyorsanız, çayı tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Zencefil çayının tüketimi için resmi bir doz önerisi bulunmamakla birlikte, herhangi bir etki ile karşılaşırsanız, çayı içmeyi bırakmalısınız. Özellikle kalp hastalığınız ya da diyabetiniz varsa, ya da safra taşınız varsa, çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Bununla birlikte kanamalarınız varsa ya da kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, zencefil çayı tüketmeniz tavsiye edilmez.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir