Vajinismus nedir?

vajinismus
Vajinismus, bayandan kaynaklanan nedenlerle cinsel birleşmenin olmaması durumudur. Vajinismus hastaları tüp bebek kliniklerine çocuk sahibi olamama şikayetiyle başvurmaktadır. Halbuki vajinusmus hastaları gerekli psikolojik destek ve vajinusmus tedavi programlarıyla bu sorunu aşabilmektedirler ve ilk planda tüp bebeğe gerek yoktur. Vajinismus hastaları aileleri tarafından da mutlaka desteklenmek zorundadır. Çünkü bu konuda hem hassas bir kişilik yapısı vardır vajinusmus hastalarında hem de çok fazla korkuları bulunmaktadır.

Bu vajinismus tedavisi zor bir tedavi değildir. Tedavide doktorların uyguladığı yöntem duyarsızlaştırma yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle %90 – %95 olasılıkla başarı sağlanmaktadır. O yüzden vajinusmus hastalarına tavsiyemiz öncelikle vajinusmus tedavileri görmeleridir ve bu tedavinin sürecide çok uzun bir süreç değildir. Yaklaşık 15 günlük bir süreç içerisinde 4 seanslık bir tedavi ile bu sorundan kurtulabilmektedirler. Onun için vajinismus hastalarının ilk planda tüp bebek tedavisine başvurmaları çok uygun değildir.

Sağlıklı beslenme sitesi olarak hastalıkla ilgili detayları vermeye devam ediyoruz.

Vajinismus Çeşitleri:

Cinsel olarak deneyimli kadınlarda da deneyimsiz kadınlarda da vajinismus gelişebilir.

A. Primler vajinismus; kadının PC kas gruplarının spazmı nedeniyle hiç ağrısız ilişki yaşamaması durumudur, ilk cinsel birleşme girişiminde bulunulduğunda veya jinekolojik muayene sırasında açığa çıkar ve ondan sonra da devam eder.

B. Sekonder vajinismus; daha önce ağırsız cinsel ilişkisi olan bir kadında daha sonra kasılmaların ortaya çıkmasıdır. Bu durum çoğunlukla bir incinme veya cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkar. Fiziksel sorunlar çözülse bile kişi artık ilişkiye girememektedir.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir