Uykusuzluğa Çare

1. Kıvırcık salata: Akşamları kıvırcık salata yemek uyumanıza yardımcı olur. Salatadaki bitkiler uyku gevşetir ve uyku getirir.
2. Çay: Yatmadan önce 1 fincan çay rahatlatıcı olabilir. Çaylar içerisinde de en iyisi doğal yatıştırıcı olan papatya çayıdır.
3. Yeşil sebzeler: Magnezyum, kasları ve sinirleri gevşetir. Brokoli, Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi sebzeler rahatlatıcıdır.
4. Kereviz: kereviz saplarını ister çiğ yiyin isterseniz de çorba ve salatalara ilave edin böylece uykunuz daha çabuk gelecektir.
5. Kavun: Endişe ve uykusuzluğa birebirdir.
6. Muz ve ceviz: Yatmadan önce bir avuç ceviz ya da 1 tane muz yemek uykuyu getirir. Ceviz iyi bir triptofan kaynağıdır ki bu aminoasit uykusuzluğa iyi gelir. Muzda ise triptofanın yanında uyku hormonu olan melatonin kaynağıdır. Triptofan kaynağı olarak bir tavsiyemiz de ılık süttür. 1 bardak ılık süt iyi bir triptofan kaynağıdır ki uykusuzluğa iyi gelmektedir.
7. Yulaf unu: Buğdayın yatıştırıcı ve sinir onarıcı özelliği vardır. Sabah kahvaltısında akşam yemeğinde tüketilmelidir.
8. Bal: Balın içerisindeki oreksin adı verilen doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcı olmaktadır
9. Soya fasulyesi, bezelye: Soya fasulyesi, bezleye ve çemen tüketin uykusuzluğa iyi gelmektedir.
10. Balık: Somon, sardalye, uskumru, alabalık gibi yağlı balıklar, iyi bir uykusuzluk giderici gıdalardır.
Akşam yemeğinde tabağınızda bu yiyeceklerin olması uykusuzluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir