Tuzun Zararları

Tuz, vücudumuz için gerekli olan bir mineral olduğu kadar fazla tüketimde de zararlı olabilecek bir mineraldir.

Yemeklerimizin hemen hemen hepsine kattığımız tuz, vücudumuzda su dengeleyici olarak görev yapmaktadır. Ayrıca hücreler arası su geçisini düzenleyen tuz, fazla tüketildiği zaman, hücre zarından dışarıya atılacak olan atıkların çıkışını zorlaştırmaktadır.

İnsanoğlunun günde maksimum tüketmesi tavsiye edilen tuz miktarı 7 gramdır. İngiliz bilim adamlarına göre tüketilen tuz miktarı arttıkça, kalp krizi riski 4 kat, damar tıkanıklığı riski ise 8 kat artış göstermektedir.

İhtiyacımız olan tuzun neredeyse tamamını hiç tuz kullanmadığımız halde, yediğimiz gıdalardan alabiliyoruz. Yemeklerimize pişerken yada tabağımızda eklediğimiz tad amaçlı tuz, ihtiyaç fazlası tuz olarak nitelendirilirken, sadece tek bir öğünde yemek piştikten sonra kullanılan tuzun azaltılmasının bile faydasının çok fazla olduğu doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Bu araştırmaların sonuçlarına göre, özellikle biz Türk insanın çok tükettiği bir madde olan tuzu azaltmak, 15-20 yıl gibi bir süre zarfında kalp hastalıklarından damar tıkanıklığına kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir