STRESE KARŞI BİTKİSEL ÇAYLAR

Stres ne yazıkki hepimizin hayatında,onun etkilerinden kurtulmak için yapabileceğimiz basit çayları sizlerle paylaşmak istiyorum.ilk tarifimiz,sinir ağrılarıyla ilgili sinir ağrıları genellikle yüz sinirlerinde oluyor,bitkilerden yapacağımız çaylar da bu anlamda bir rahatlama sağlayabilirler.
Tarifimiz şöyle;
1 çorba kaşığıkuru kantaron,2 çay kaşığı kuru lavanta çiçeği
bütün bitkilerimizi bir kabın içinde iyice harmanlayalım,500 ml kaynamış suyu üzerine dökelim ve ağzı kapalı olarak 15 dk.demleyelim.Belirtiler şiddetliyse 2-3 saate bir 1 kahve kupasında yudumlayarak içelim.
diğer tarif ise mutlak sakinleşmemizin önemli olduğu hallerde güvenle kullanılabilecek bir içecek
tarif şöyle:
1bardak kuru papatya çiçeği
1 bardak kuru çilek yaprağı
1/2 kuru kedi nanesi yaprağı
1/4 bardak kuru kekik
bitkileri iyice ezip karıştıralım, Çay için 1 bardak kaynak suya 1 çay kaşığı karışımımızdan koyalım yaklaşık 5ila 7 dk demleyelim süzüp içelim.Bu formül kafein içermediğinden uykudan önce içmek içinde uygundur.Bu arada yaptığımız karışımı ağzı kapalı bir kavanozda saklamayı unutmayın.
Sinir yatıştırıcı çay tarifi;
1 su bardağı gül yaprağı (çiçek)
1 su bardağı kekik
1 su bardağı biberiye
1su bardağı lavanta
1 su bardağı nane
Bütün bitkileri bir kaba koyup hafifçe ezerek iyice karştıralım.Çayı kazırlamak için 1 su bardağı kaynar suya 2 çay kaşığı karışım koyalım,5ila 10 demleyelim. günde 3 fincana kadar içilebilir,güzel bir yatıştırıcı çaydır.
Görüşmek üzere sağlık dolu günler dilerim.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir