Saç sağlığı ve bakımı

Saç bakımı erkekler için ve de bayanlar için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir şekilde saç bakımı nasıl yapılır:

Saçların çabuk uzaması için
Bir adet turpu rendeleyip 30 dakika suda pişirin ve süzün. Elde ettiğiniz suyu, yumurta sarısı ilave ederek çırpın ve bulamaç haline getirdikten sonra saçlarınıza sürerek ovarak yıkayın.
Parlak saçlar için yapılması gerekenler;
Bir tane yumurta sarısı ile 2 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Saç diplerinize sürerek masaj yapın 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra şampuanınız ile yıkayıp kurulayın. Saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.
Kepekli saçlar için;
İki çorba kaşığı limon suyu ya da sirkeyi 4 su bardağı suy ile karıştırın ve saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışım ile durulayın.
Yıpranmış saçlar için;
Bir adet muzu badem yağı ile karıştırın. Saçlarınıza masaj yaparak yedirin. 15 dakika kadar o şekilde bekledikten sonra maden suyu ile durulayın ve şampuanınız ile yıkayıp saç kreminizi sürün.
Dökülen saçlar için;
Bal, tarçını ve zeytinyağını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bunu saçlarınıza ve saç derisine masaj yaparak 15 dakika falan yedirin. Yumuşatma etkisi olan şampuan ile yıkayın. Bu uygulamayı 3-4 defa tekrarlayın.
Saçları uzatmak için;
Günlük olarak taze ıspanak, alfalfa ve taze kişniş sularını karıştırıp saçlarınızı bununla yıkayınız.
Kırılan saçlar için;
Haftada 2 kez misket limonu ile Hindistan cevizi yağını karıştırıp saçlarınıza sürmeniz kırılan saçlarınızı güçlendirecektir.

Elektriklenen saçlar için;
Bir çorba kaşığı bal ile 1 lt. suyu karıştırıp, Saçlarınızı şampuanladıktan sonra yaptığınız bu karışım ile durulayın. Saçlarınızı her yıkayışınızda tekrarlarsanız elektriklenmenin gittiğini göreceksiniz.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir