Ruh Halini İyileştiren Besinler

Hüzünlü bir haber, kasvetli hava ya da kötü bir gün bile ruh halinizi etkileyebilir. Ruh halinin tetikleyicileri, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel sağlığınız için ruh haliniz oldukça önemlidir. Düşük mod, bozuk ruh hali, hem fiziksel hem de duygusal sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Dolayısıyla ruh halinizi olabildiğince çabuk şekilde yükseltmeniz gerçekten önemlidir. İlaç kullanmayı denemeden önce, denemeye değer bulacağınız, ruh halinizi iyileştirecek doğal besinler ve şifalı bitkiler bu yazımızda…

Bitter Çikolata

Üzgün ​​hissettiğinde, bitter çikolata en iyi seçeneklerden biridir. Evet, birkaç ısırık sizi mutlu edebilir ancak seçiminiz sütlü çikolata değil, bitter çikolata olmalı. Bitter çikolata beyindeki ruh halini etkileyen serotonin seviyenizi artırır. Stres altındaki insanlarda, kortizol de dahil olmak üzere bazı hormonların seviyesi düşebilir.

Omega-3 İçeren Besinler

Sık sık mutsuz hissediyorsanız, duygusal sağlığınız ve ruh haliniz üzerinde önemli bir yere sahip olan omega 3 yönünden zengin bir diyet yapmalısınız. Omega-3 yağ asidinin iki ana türü; sinir fonksiyonlarında ve ruh hali düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

Yeşil Çay

Bir fincan yeşil çay yudumlarken ruh halinizi de yükseltebilirsiniz. Yeşil çay, antioksidanlar ve besin maddeleri ile doludur.   Antioksidanlar beyindeki sağlıklı kan damarlarını destekler. Ayrıca dikkati ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olur. Yeşil çay ayrıca, dopamin ve serotonin düzeyinde artış sağlar.

Elma

Gece ders çalışmanız gerekiyorsa, elma, kahveden daha iyi bir seçenektir. Elma ayrıca, ruh halini iyileştirmek için de tavsiye edilir. Bol miktarda C vitamini içeren yeşil elma, lif ve karbonhidrat içeriği ile de enerjinizi yüksektir. Günde 1-2 elma tüketmeniz tavsiye edilir.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı, selenyum yönünden oldukça zengindir. Düşük selenyum seviyesi, ruh halinin düşmesine neden olur. Bu güçlü antioksidan, serbest radikallerle savaşır ve bir yandan da genel sağlığınız için de iyidir.

Safran

Safran da doğal bir ruh hali iyileştiricidir. Serotonin seviyelerini arttırmaya yardımcı olan safran, doğal bir antidepresan görevi görür. Safran ayrıca, depresyonun hafifletilmesi ve adet öncesinde görülen düşük ruh halinin iyileştirilmesi için de iyi bir seçenektir. 1 bardak ılık süt ya da suyun içerisine 1 fincan safran karıştırıp içebilirsiniz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir