Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler arasında mutfağımızda en çok kullandığımız bitkilerden biri; rezene.

Kansızlık, hazımsızlık, gaz problemleri, kabızlık, bağırsak problemleri, ishal, solunum bozuklukları, adet düzensizliği ve göz hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen rezene, Akdeniz’den çıkmış ve Akdeniz toplumlarında yüzyıllar boyunca hem mutfakta hem de tıbbi nedenlerle kullanılmıştır. Sayısız tıbbi kullanımı ve sağlık yararı bulunan rezene, yemekleri lezzetlendirmek için İtalyan, Yunan ve neredeyse tüm dünya mutfaklarında kullanılıyor.

Rezene Besin Değerleri

1 kase rezene;

  • 360 mg potasyum
  • 45 mg sodyum
  • 43 mg kalsiyum
  • 15 mg magnezyum
  • 0.64 mg demir ve ayrıca;

A, C, E, K ve B6 vitaminleri içerir. Rezene ayrıca, iyi bir doğal östrojen kaynağıdır.

Rezenenin Faydaları

Rezene neye iyi gelir?
1) Kansızlık

İçerdiği demir ve diğer bazı minerallerle, kansızlığın tedavisi için tüketilebilir.

2) Hazımsızlık

Birçok kültürde, özellikle de Hindistan’da, yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık problemini çözmek için rezene sıkça kullanılır. Genellikle, rezene tohumlarını çiğnemek ya da çayını içmek hazımsızlığa iyi gelir.

3) Kemik Sağlığı

İçerdiği kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, K vitamini ve çinko ile rezene, kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Dayanıklığı arttırmak ve kemik sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca içerdiği K vitamini ile, K vitamini eksikliğinde görülen kemik kırıklarının da önlenmesine yardımcı olur.

4) Tansiyon

Sodyum içeriği düşük bir beslenme şekli, tansiyonun kontrol altında tutulması için oldukça önemlidir. Tansiyon seviyesini düşürmek için ayrıca potasyum da önemlidir. Uzmanlar, yetişkinlerin sadece %2’sinin günlük alması gereken potasyum miktarını aldıklarını belirtiyor. Ayrıca magnezyum ve kalsiyumun da tansiyonun doğal olarak düşmesine yardımcı olduğu ile ilgili çalışmalar da var. Rezene, tüm bunları içermektedir.

5) Kanser

Rezene tohumları üzerine yapılan araştırmalarda şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Araştırmalara göre rezene tohumu, hem tümörlerin büyümesini engelliyor hem de kanser tedavisi sırasında, yapılan tedavi uygulamalarının verdiği zararları azaltıyor.

6) Kabızlık ve İshal

Rezene, hem kabızlık hem de ishalin tedavisinde kullanılıyor. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ile oluşan ishalin tedavi edilmesi için, rezene çayı oldukça faydalıdır. Ayrıca yine rezene çayı, kabızlığın azalmasına da yardımcı oluyor.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir