Rahim ağzı kanseri belirtileri

Serviks yani rahim ağzı vajinanın en üst noktasının rahmin en alt kısmıyla birleştiği alandır. Bu alanda gelişen kanserler yani rahim ağzı kanseri şu an tüm dünyadaki kadınlarda kanserden meydana gelen ölümlerin başında gelmektedir. Bu alanda gelişen lezyonların henüz kansere ilerlemeden önceki evrede saptanmasını sağlayan Pap Smear Testi sayesinde serviks kanserinden ölüm oranı son 50 yılda %50 ile %70 arasında azalmıştır. Sağlıklı beslenme, zayıflama, şifalı bitkiler ve bitkisel tedavi ile ilgili her şey arşivimizde.

Servikal lezyonların hemen tümünde Homopapiloma virüsü denilen cinsel yolla bulaşan bir virüse rastlanmıştır. Bu nedenle cinsel hayatı olan ve 18 yaşından büyük tüm kadınlara düzenli Pap Smear Testi yapılması önerilmektedir. Ayrıca Homopapiloma virüsüne karşı geliştirilen aşılarında servikal kanseri yani rahim ağzı kanserini önlemede başarılı olacağı düşünülmektedir.

Rahim ağzındaki kanser öncesi lezyonlar genellikle belirti vermezler ama bu lezyonlar kansere ilerlediğinde bir takım şikayetler ortaya çıkar. Bu vajinadan kötü kokulu kanlı bir akıntı gelmesi, cinsel ilişki esnasında ağrı veya sonrasında vajinal kanama, adet dönemi kanamalarının düzensiz ve uzun sürmesi gibi belirtilerdir. Bu belirtiler başka sebeplerden de kaynaklanabilir ama imal edilmemeli ve hastalığın tanısında gecikme olmaması için doktora başvurulmalıdır.

En iyi tanı yöntemi Pap Smear Testi’dir. Pap Smear, endoservikal kanaldan bir fırça yardımıyla sürüntü alınmasıdır. Bu mikroskopta incelenir ve anormal hücreler tespit edildiğinde doktorunuz kolposkopi istemelidir. Kolposkopi, rahim ağzının özel ışıklı bir büyüteç tarafından daha ayrıntılı incelenmesi işlemidir. Bu esnada rahim ağzına özel solüsyonlar sürülerek şüpheli alanlardan biyopsi yapılabilir. Tüm bunlar neticesinde tespit edilen alanlar krioterapi, lazer veya LEEP gibi işlemlerle temizlenebilir. Bu işlemler rahim ağzı kanserinin önlenmesinde son derece etkilidir. Eğer rahim ağzı kanseri yani servikste geliştiyse yapılacak şey cerrahi tedavi ardından radyoterapi veya bunların kombinasyonudur. Kemoterapide bunlara eklenebilir. Tedaviden sonraki 5 yılı yaşama şansı %72’dir. Ancak servikal kanserin yani rahim ağzı kanserinin tedavi edilse dahil 2 yıl sonra tekrarlama şansı %74’tür. Bu nedenle herkesin bütün kadınların cinsel hayatı olan tüm kadınların yıllık jinekolojik muaynelerine ve Pap Smear Testi’ni yaptırmalarını ihmal etmemeleri önerilmektedir.

Benzer Konular:

One thought on “Rahim ağzı kanseri belirtileri

  1. Sağlık açısından bu tip bitkilerin değerlendirilip,
    daha çok araştırılıp insanlığın yararına kazandırılması gerçekten çok önemli.
    Keşke bu konuda çalışmalara yapan daha çok bilim adamımız olsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir