Migren Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Halk arasında çok şiddetli baş ağrıları olarak da bilinen, daha geniş kapsamlı bir terim olarak migren, genellikle doktor kontrolünde verilen ilaçlar ya da evde uygulayabileceğiniz doğal reçeteler ile kontrol altına alınabilir. Genellikle boyun ağrıları, iştah artışı, agresiflik, kabızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan migren, genellikle aile geçmişinde migren olan kişilerde daha sık görülür.

Genel olarak, beyin kimyasallarındaki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tetikleyicileri; stres, sigara, alkol, yüksek sesli ortamlar, güçlü kokular, öğün atlamalar, su kaybı, uyku düzensizliği ya da alerjik durumlardır. Migren için kesin bir tedavi seçeneği bulunmamakla birlikte, evde uygulayacağınız bazı yöntemler ile sıklığını azaltmayı başarabilirsiniz.

Nane

İltihap karşıtı bitkiler arasında yer alan nane, sakinleştirici etkilere de sahiptir. Dolayısıyla, kokusu ile baş ağrısını tedavi etmek için kullanabileceğiniz bir aromaya sahiptir. Birkaç damla nane yağı ile alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapabilir ya da nane çayı içebilirsiniz.

Kırmızı Biber

Metabolizmayı hızlandıran kırmızı biberin, kan dolaşımını arttırdığı da bilinmektedir. Bu yönü ile, migren için harika bir doğal reçetedir. Kırmızı biber, doğal bir ağrı kesici görevi görür. Biber tozunu suya karıştırıp içmeyi de deneyebilir ya da bal ve limon suyu ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Papatya

Migreni hafifletmeye yardımcı doğal ve şifalı bitkilerden biri olan papatya, çayı ile migren tedavisinde kullanılır. Biraz limon suyu ve bal da ilave edebilirsiniz. Bu çayı günde 2-3 fincan tüketerek, migren belirtilerinden kurtulabilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin migren tedavisinde etkili olduğunu ispatlayan birçok çalışma var. Beyindeki kan damarlarındaki iltihaplanmayı düzenleyen ve migreni şiddetleyen hormonları etkileyen zencefilin çayını tüketmek, migrene doğal bir ilaç seçeneği sunar. Ayrıca zencefilin kökünü çiğnemek de iyi gelebilir.

Gümüşdüğme

Çok bilinen bir bitki olmamakla birlikte, şifalı etkileri oldukça fazla. Migrene iyi gelen bitkiler arasında da yer alıyor. Bir çay kaşığı nane yaprağı ile karıştırıp 30 dakika sıcak suda bekletip tüketebilirsiniz. Ayrıca günde 2-3 tane çiğneyebilir ya da takviyesini kullanabilirsiniz. Gümüşdüğme bitkisi, iltihaplanmaları azaltır ve kaslardaki spazmları hafifletir. Migrene bağlı baş ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir