Likopen ve Yararları

Likopen, karoten bazlı bir pigmenttir.

Peki likopeni insan sağlığı için bu kadar önemli kılan şey nedir ?

Domatese kırmızı rengi veren likopendir. Likopen maddesi, hücrelere daha fazla oksijen taşınmasını sağladığı için kötü oluşumlu hücreler, yani kanser hücrelerine karşı savunma etkisi göstermektedir.

 

Kanser hücrelerinin oluşmasının başlıca nedeni, dış etkenlere bağlı olarak hücrelerin oksijensiz kalması, daha sonra oksijensiz solunum yapmaya çalışarak yavaş yavaş kendisini ve çevre hücreleri sindirmesidir.

Domateste bol bol bulunan bu likopen maddesi ise adeta kansere doğal bir ilaç olmuştur. Hücrelerin solunum için ihtiyaç duyduğu oksijenin neredeyse tamamı likopenin sorumluluğundadır, likopen aracılığı ile taşınmaktadır.

Vücudun hastalıklara karşı savunma sistemini oluşturan alyuvarlar ve akyuvarlar da likopen içermektedir.

Bilimsel araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre, az likopen alan insanların, düzenli olarak likopen pigmentini içeren gıdalar alan insanlara göre bağışıklık sistemlerinde oluşan zayıflıklar sonucu hastalanma riskinin yüzde 70 oranında fazla olduğu açıklanmıştır.

Peki likopen tam olarak hangi hastalıklara şifa olmaktadır?

Likopen maddesi, başta prostat kanseri olmak üzere, göğüs kanseri, akciğer kanseri, lenf kanseri, kan kanseri, kolon kanseri, sindirim sistemi hastalıkları  ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp ve damar deformasyonlarına şifa olmaktadır.

Likopenin bulunduğu maddelerin en başında domates gelir. Domatesin yanı sıra, domates içeren ürünlerden ketçap, domates salçası, domates suyu, domates sosu da bol miktarda likopen pigmenti barındırmatadır.

Domatesin dışında karpuz ve kan portakalı da likopen içerir.

 

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir