Kolesterol Hakkında Herşey

Kolesterol nedir?

Kolesterol yağın yapısında bulunan bir maddedir. Kanın yapısında bulunan lipoprotein maddeler yardımı ile taşınır. Kolesterol çocukluk yaşlarda vücudumuzda oluşur ve gelişimimiz ile gelişir. Ayrıca gelişim çağındaki en büyük yardımcılardan biriside kolesteroldür.

Kolesterol neden yükselmektedir ?

Kolesterolün yükselmesinde beslenmenin çok büyük bir payı vardır. Dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenmek  kolesterolü ideal sınırlarda tutmak mümkündür. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenen her bireyde de kolesterol ideal değerlerinde bulunmayabilir, Anormallikler gösterebilmektedir. Kolesterol karaciğer tarafından üretilir. Her bireyin karaciğer yapısı farklı olduğundan, farklı kolesterollere sahiptirler. Bunun yanı sıra genetik faktörlerde kolesterol yağısını etkilemektedir. Ayrıca alkol tüketimi kolesterol yapısını artırdığından çok ciddi hasarlara neden olmaktadır.

Kolesterolü düşürmek için ne yapmak gerekir?

Kolesterolü düşümek için doğru beslenme şarttır. Bunun yanında katı yağlardan ve margarinlerden uzak durulmalı, sıvı yağlar tercih edilmeli. Kırmızı et yerine balık ve tavuk eti tercih edilmeli fakat derilerinden uzak durulmalıdır. Doğru beslenmenin yanı sıra spor yapmakta kolesterolü kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek kolesterol nasıl teşhis edilir?

Yüksek kolesterol kan testi ile teşhis edilerek, 2 saat gibi çok kısa bir zamanda doğru sonuçlar alınabilmektedir.

Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir?

Kolesterol kesinlikle bir hastalık değildir, yalnızca risk faktörüdür. Bunun yanında kolesterolün neden olduğu hastalıkların başında damar ve kalp hastalıkları gelmektedir. Ayrıca organlardaki damarları tıkayıcı bir etkiye sahiptir.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir