Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik erimesi, kadınlarda kemik kütlesinin azalmasına verilen addır. Kemik erimesi, genellikle kadınların menopoz evresinden sonra görülür. Bu, kadınlık hormonlarındaki azalmaya bağlıdır.

Kemik erimesinin başlangıç safhaları ancak testlerle belli olur. Çünkü kemik erimesi, başlangıçta belirti vermeyen bir hastalıktır. İlerleyen safhalarda eklem ağrıları, bel ve sırt ağrısı gibi belirtiler vermeye başlar. Son safhada ise kemikler kolaylıkla kırılabilecek dereceye gelir. Bu aşamaya gelmeden hastanın mutlaka tedavi olması gereklidir.
Kemik erimesinin olup olmadığını anlamak için kemik ölçümü (dansitometri) testi yapılmaktadır. Bu test sonucunda kemik erimesinin olup olmadığı ve varsa hangi safhada olduğu belirlenebilmektedir.

Kemik erimesi risk grubunda olan kişiler 3’ ten fazla doğum yapmış kadınlar, kalsiyum yönünden fakir beslenenler, kafein türevleri, kırmızı et tüketenler, alkol ve sigara kullananlardır. Kemik erimesi bu nedenlere bağlı olabileceği gibi kalıtsal olarak da bir sonraki kuşağa geçebilmektedir.

Kemik erimesinden korunmak için süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmeli, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Kahve, sigara, alkol kullanmaktan kaçınmalı ve aşırı protein içeren gıdalar yenilmemelidir. Bunların yanında düzenli olarak yürüyüş yapmak ve çeşitli sportif aktiviteler de kemik erimesinden korunmaya yardımcı olacaktır.

 

Benzer Konular:

4 thoughts on “Kemik Erimesi (Osteoporoz)

  1. bir ylı aşkın süredir bunun olduğu belirtisine doktorlar vardı şuan da ayak bileğimde ağrılar aşırı derecede çok ve yanma sancı kaşıntı belirtileri bulunmakta buna etken olabilecek şeyler ve tedavi sürecinde verilen ilaçların harici neler yapabiliriz neler önerebilirsiniz ?

    1. ebru hanım şimdi bizim burada bir şey söylememiz gerçekten doğru olmaz. belki ters bir şeyler olur bunun vebalinde kalmak istemeyiz. doktorlar daha iyi bilir. allah şifa verir inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir