Kekiğin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Lezzetli bir makarna sosu olan pesto sosu sever misiniz? Cevabınız “evet” ise, pesto sosu hazırlamak için gerekli olan kekik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Tüm dünyada, birçok farklı mutfakta kullanılan bir bitki olan kekik, genellikle et ve tavuk yemeklerini lezzetlendirmede ve sos hazırlarken kullanılır. Çayı ya da suyu da tüketilir. Peki, kekiğin sağlığa yararları nelerdir? Hastalık önleyici besin maddeleri içeren kekiğin öne çıkan faydaları bu yazımızda.

Kekik, tüm bitkiler arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. İyi bir vitamin kaynağıdır; özellikle A ve C vitaminleri yönünden zengindir. Kekikte ayrıca; E vitamini, K vitamini, potasyum, magnezyum ve selenyum da bulunmaktadır. Hem yaprağı, hem çiçeği, hem de yağı ile birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Taze ya da kurutulmuş olarak satılmaktadır. Çayı da birçok yarara sahiptir. İşte kekiğin sağlığa yararları..

1. Öksürüğü Azaltıyor

Kekik, öksürüğün yanı sıra boğaz ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca antibiyotik ve antiseptik özellikleri ile kekik; soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi solunum problemlerinde rahatlama sağlayabilir.

2. Kan Basıncını Düşürür

Kekik, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Daha sık idrara çıkmanızı sağlayarak vücudun, tuz, ödem ve diğer toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca kekik, bol miktarda potasyum içerir. Potasyum, kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Kekik, bağışıklığı güçlendirici bir bitkidir ve bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı korunmanızı sağlar. Ayrıca mantar, virüs ve bakteri oluşumuna karşı korur. Bununla birlikte antioksidanlar yönünden de zengin olan kekik, DNA’da hasar oluşumunu önler.

4. Ağız Sağlığını İyileştirir

Antibakteriyel özelliği ile kekik, ağızda oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesinde ve oluşumunun engellenmesinde yardımcı bir bitkidir. Kekik yağı, diş çürümeleri ve diş problemlerini önleyen doğal bir ilaçtır.

5. Ruh Halinizi Düzeltir

Kekik, hafızayı güçlendirici ve konsantrasyonu arttırıcı faydaları bulunan şifalı bir bitkidir. Konsantrasyonunuz düşükse, kekik çiğneyebilir ya da kekik çayı içebilirsiniz.

6. Akne ve Diğer Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Kekik, antibakteriyel özelliklerinden dolayı akne oluşumuna neden olan bakterilerle savaşmada etkilidir. Akne tedavisinde doğal bir ilaçtır. Kekiği, cilt maskelerinde kullanabilir ya da düzenli olarak kekik çayı içerek, cildinizi içeriden onarabilirsiniz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir