Kanserin Belirtileri

Tarama testlerinin sonuçları değişik sonuçlar göstermektedir. Testlerin çoğu en fazla görülen ve risk altında bulacak biçimde tasarlanmıştır. Yapılmış olan test kanserlerin iyileşme şansını ne kadar olduğunu erken belirlemektedir.

Test tehlikeli bir sağlık sorunu yaratmaktadır. Bundan 21 yıl önceleri meme kanserini bulmak için kullanılan mamografi işlemi oldukça büyük bir radyasyona maruz bırakmaktaydı. Bugüne baktığımızda ise mamografi ile kadınlar daha az radyasyon görerek test edilmektedir.
Kanser için tarama testleri bütün kanser hastaları için aynı önleyici niteliklere sahip değildir. Erkenden test etmek önemli olmasına rağmen akciğer kanseri bulunan hastaların yaşama oranı %15 ve altındadır. Önemli olan yere gelirsek sigara içiyorsunuz veya kimyasal bulunan maddelere maruz kalıyorsanız mutlaka bir hekime başvurunuz. Hastalığın belirtilerinden daha önemli olan şeyler; kansere neden olan maddeleri ve sigarayı bırakmaktır.

Aşağıda Başlıca Kanser Hastalıklarının Belirtili Verilmiştir:

Meme Kanseri: Memede şişlik, sertlik, meme uçlarından gelen kan meme kanserinin belirtileri olabilir.
Testis Kanseri: Testislerin her hangi bir yerinde kitle veya şişme oluyorsa testis kanseri olma riski vardır.
Kalın Bağırsak Kanseri: Makattan gelen kan ve dışkı yapmada uzun dönemli değişiklik oluyorsa kalın bağırsak kanseri olabilir.
Akciğer Kanseri: Bu kanserin belirtisi öksürüktür.
Rahim Boynu Kanseri: Vajinadan kan gelmesidir.
Mesane Kanseri: İdrar de kan, sırt ağrısı ve sürekli ateş, iştah kaybı mesane kanserinin belirtileridir.

Bu ve benzer durumlarda doktorunuzu başvurmayı geciktirmeyin.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir