Kahvaltı Yapmak Neden Önemli?

Öğün atlamanın kilo verme hedeflerine ulaşmak için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizi öneriyoruz. İnanmaya başlamadan önce kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu kaç kez söylenmesi gerekiyor? Sabahın ilk saatlerinde karnınızın doyması pek çok yönden faydalı oluyor ve bunu ispat eden birçok çalışma mevcut. Sabah aç olduğunuzda, besleyici kahvaltı seçeneklerinden birini tercih ediyorsanız, günün geri kalanında kalori alımını dengelemeniz daha kolay olacaktır.

Vücut Kitle İndeksi’ni Düzeltir

Vücut kitle indeksinizi, doğru bir kahvaltı yaparak düzenleyin. En fazla kaloriyi günün erken saatlerinde tüketen kişiler; akşam saatinde daha fazla kalori alan kişilere göre daha zayıf olurlar. Burada klasik bir sözü ekleyebiliriz; “Kahvaltıda kral gibi, öğle yemeğinde prens gibi ve akşam yemeğini bir fakir gibi ye”. Sabah kahvaltısında en fazla kaloriyi almak, gün sonuna kadar kalori alımını azaltmak için önemlidir. Ama burada doğru kaloriyi seçmek de önemli. Güne bol şekerli bir başlangıç yapmak istemiyorsanız, hazır kahvaltılık ürünlerden ve paket kahvaltılıklardan uzak durun.

Kalp Sağlığını Korur

Siz kahvaltıdan hoşlanmıyor olabilirsiniz, ancak kalbiniz kesinlikle hoşlanıyor. Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısını atlayan kişilerde kalp hastalıkları ve kalp krizi riskin %25 daha fazladır. Tarçın serpilmiş elma dilimleri ile birlikte haşlanmış yumurta ve söğüş salata, yulaf ezmesi ve yaban mersini ile hazırlanmış badem sütlü kahvaltı kasesi, yeşillikli omlet gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Besin İhtiyacını Karşılarsınız

Kahvaltı yaptığınızda, vitamin ve minerallerin önerilen günlük miktarlarının büyük bir bölümünü alırsınız. Günlük D vitamini, B12 ve A vitamini ihtiyaçlarınızı, kahvaltıda içeceğiniz süt ya da hazırlayacağınız sütlü yulaf kasesinden karşılayabilirsiniz. Ayrıca sebzelere yer vererek lif ve demir ihtiyaçlarınızı da önemli ölçüde karşılarsınız. Kahvaltıyı atlayarak bu hayati besin maddelerini atlamak, yapmanız gereken son şeydir.

Beyninizi Güçlendirir

Sabahları o sinir bozucu alarmı kapatmaktan ve vücudunuzu yataktan kaldırmaya çalışmaktan daha önemli şeyler var. Sabahları kahvaltı hazırlamanın, bilişsel yetenek için de faydalı olduğu belirtiliyor. Ayrıca güne kahvaltı ile başlayan çocukların, okulda daha iyi performans gösterdikleri belirtiliyor. Sabah kahvaltısında, vücudunuzu yakıtla doldurun. Bunun için yulaf çok iyi bir seçenek.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir