Göz Tansiyonu

Göz tansiyonu nedir ?

Göz tansiyonu hiçbir belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır.Göz tansiyonu ancak düzenli bir göz muayenesi sonrasında teşhisi konabilir.Zamanında kontrole gitmeyip teşhisi konmadığı zaman körlüğe bile neden olmaktadır.Göz tansiyonunun diğer bir adı glokomdur.

En fazla körlüğe neden olan ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Glokom körlüğe neden olduğu için erken teşhisi çok önemlidir.Çünkü erken teşhis sonra tedavisi mümkün fakat geç kalındığı zaman tedavisi zorlaşan hatta mümkün olamayan bir göz rahatsızlığıdır.Hiçbir belirti vermeden ilerleyen bu hastalık hastaların %90’ında herhangi bir şikayete sebep vermeden sadece göz doktorunun yaptığı muayeneler sonucunda ortaya çıkmaktadır.Geriye kalan %10 ise bazı şikayetler ile doktora başvurmaktadır.

Göz tansiyonunda risk grupları ?

Göz tansiyonu genellikle 45 yaş üzerinde, yakın akrabalarında glokom olanlarda, şeker ve diyabet hastalarında, yüksek derecede miyopisi olanlarda, düzenli olarak muayene olmayan hipertansiyon hastalarında, uzun bir süre kortizon tedavisinde olan hastalarda göz tansiyonu olma riski oldukça yüksektir.

Göz tansiyonu teşhis ve tedavisi

Glokomun erken teşhisi çok önemlidir ve şuandaki teknolojik imkanlar ile teşhisi kolaydır. En etkili teşhis yöntemi muayene sırasında göz iç basıncının ölçülmesidir.Diğer erken teşhis yöntemleri ise ; NFA, göz dibi muayenesi, TopSS, bilgisayarla görme alanı gibi yöntemlerde kullanılmaktadır.

Tedavi ise ;

Hastalık teşhis edildikten sonra göz içi basıncı ve görme sinirindeki hasarın derecesine göre yapılır.Glokom tedavisinin tedavi sırası ; medikal, lazer ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir