Gebelik Döneminde Cinsel Yaşam

Gebeliğiniz yolunda gittiği sürece cinsel yaşamda kısıtlama yapacak herhangi bir sebep yoktur. Üstelik hormon düzeylerindeki artış nedeniyle daha kolay uyarılabileceğinden ve doğum kontrol kaygısı olmadığından çoğu kadın için daha zevk verici olabilir.
Gebelik süresince cinsel istek ve beklentiler kişiye göre değişiklik gösterir. Fakat birçok kadında hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında cinsel isteksizlik görülebilir. İlk 3 ayda yorgunluk, bulantı, kusma ve göğüslerde dolgunluğa bağlı gerginlikler, belki hamileliğe uyum sağlayamama, cinsel istekte azalma oluşturabilir. Bu gibi belir­tileri çok az veya hiç yaşamayan kadında cinsel ilişki ilk aylarda da eskisi gibi devam eder.

Son aylarda ise karnın büyümesiyle hareket alanının daralması, ilerlemiş gebeliğin ağrı ve rahatsızlığı, doğumdan başka herhangi bir şeye odaklanamama gibi durumlar kadında isteksizliğe yol açabilir. Kulaktan dolma erken doğum tehlikesini düşünmek de eşlerde isteksizliğe yol açabilir. Yüksek riskli gebeler için bazen 9 ay boyunca sınırlandırma a koyulabilir. Bu, gebeliğin gelişimine göre değişen bir durumdur.Bu konuda doktorunuz size sınırlamalar getirecektir. Bunların haricinde hiçbir belirti yoksa son aya kadar cinsel ilişkiniz devam edebilir. Son ayda ise doktorunuz nasıl davranmanız gerektiği konusunda size yol gösterecektir. Gebeliğiniz süresince herhangi bir nedenden dolayı cinsel
ilişkiye giremiyorsanız, eşinize sevginizi değişik yollarla göstere­bilirsiniz

Hamileliğiniz boyunca herhangi bir anormal durum yoksa, cinsel hayatınız aynen devam edebilir. Fakat doktorunuz şu durumlarda cinsel ilişkiyi yasaklayabilir:
♦ Herhangi biranda, beklenmeyen bir konumda olması (özellikle ilk 3 ayda düşük tehlikesi varsa).
♦ Daha önceki gebeliğin ilk 3 ayında düşük ya da düşük tehlikesi yaşanmışsa.
♦ Erken doğum tehlikesi varsa (son 8-12. haftalarda).
♦ Su kesesi yırtılmışsa.
♦ Birden fazla gebelik durumunda son 3 ay ilişkiye girmeniz sakıncalı olur.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir