Diyet Yapmak Yerine Uyulacak 10 Altın Kural


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

diyet Diyet Yapmak Yerine Uyulacak 10 Altın KuralDiyet Yapmadan Zayıflayın

1-    Öğün atlamamaya çalışın : Öğün atlatılırsa zayıflanır gibi düşünceye kapılmak tamamen yanlıştır. Aksine öğün atlamak kişinin metabolizmasında zayıflamaya neden olacağından verilen kilolar fazlası ile geri alınacaktır. Her gün aynı saatte yemek yemeye çalışın ve mutlaka aksatmayın.

2-    Öğünlerinizi çeşitlendirmeye çalışın : Tek tip bir beslenme şekli doğru değildir. Alternatif meyve ve sebzeler tüketmeniz tavsiye edilir.

3-    Posa tüketimine ağırlık verin : Sindirim sistemindeki kolaylık ve tokluk hissi vermesi açısından posa alımınızı artırmanız yararınıza olacaktır. Normal ekmek yerine kepek ekmek, meyvelerinizi soymadan yiyin ve haftada en az 2 kez kuru baklagil tüketin.

4-    Yeteri kadar karbonhidrat almalısınız : Diyete başlarken yapılan en büyük hatalardan birisi karbonhidratlı yiyecekler ve içeceklerden uzak durmaktır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Karbonhidrat alınmaması durumunda kan şekeri düşer ve acıkma süreniz azalır.

5-    Protein tüketiminde dikkatli olun : Protein değeri yüksek olan besinlerin ağ oranı yüksek olduğundan, ihtiyacınızdan fazla protein tüketmeyin. Bunun yanı sıra proteinin aşırı tüketimi böbrekleri de yorar.

6-    Tatlı yerine meyveleri tercih edin : Gün içerisinde şekeriniz düşebilir ve canınız tatlı isteyebilir ama siz meyve tüketmeyi tercih etmelisiniz.

7-    Yemek yeme miktarını düşürün : Evinizde yemek yerken küçük tabakla yemeyi, eğer dışarıda yiyorsanız porsiyonu bitirmemeye çalışın. Aynı yemekten ikinci bir porsiyonu da tercih etmeyin.

8-    Çok çiğneyin, yavaş yavaş yiyin : Beyine tokluk hissinin gitmesi yaklaşık 15-20 dakika arası sürer. Eğer az çiğneyip hızlı yemeniz taktirinde tokluk hissi beyine ulaşana kadar çok yemek yersiniz.

9-    Kesinlikle kavurma ve kızartma yapmayın : Fazla kilolardan kurtulmak ve dengeli beslenmek için doğru bir pişirme teknikleri de uygulamanız gerekmektedir. Besinlerinizi kavurmak yada kızartmak yerine haşlama, buğulama veya fırında pişirmeyi tercih etmelisiniz. Etlere ayrıca yağ koymamanız çok daha iyi olacaktır.

10- Su tüketimini artırın : Vücudun günde en az 1.5-2 litre suya ihtiyacı bulunmaktadır. Su ihtiyacını bir anda gidermek yerine gün içerisine yaymaya özen gösterin.

 

Bu yazıda neler var?

Bu Sayfayı Paylaşın:

Benzer Konular:

İdeal Kilo Vermenin Sırları
Kilo alamamanın nedenleri
Çölyak belirtileri

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

"Diyet Yapmak Yerine Uyulacak 10 Altın Kural" YAZISINA 2 Yorum Yapılmış

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Diyet Yapmak Yerine Uyulacak 10 Altın Kural'.

  1. Turbo fırın dedi ki:

    bu konu için aslında bir çok konuda yararlı ve bilgilendirici dökümanları bu web sitesinde bulmak mümkün. Web sitenizdeki tüm yayınları yakından izliyoruz kaliteli bir web sitesi emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

  2. ricardo dedi ki:

    gerçekten tatmin edici bir saglık sitesi teşukurler

:: Trackbacks/Pingbacks ::

No Trackbacks/Pingbacks

Yorum Yapın!

Tags: