Deri Çatlakları

Deri Çatlakları Nedir?

Çabuk büyüme, hızlı almak ve gebelik sonrasında derinin altındaki ince çizgilerin yırtılması ile oluşur.Bu durum sağlık açısından sorun yaratmaz ancak fiziksel görünüm olarak bizi rahatsız etmektedir.

Deri Çatlaklıkları Kimlerde Oluşur?
Vücudumuzda gerginliğin fazla olduğu bölgelerde oluşur.Bu alanlar ise hamilelerde göğüs ve karınlar, ergenlik döneminde kalçalarda, vücut geliştirme yapanlarda ise omuzlarda gibi çeşitli bölgelerde görülmektedir. Deri çatlaklıkları krem ve hap kullanımına bağlı olarak değişim gösterir. Böbreğin aşırı kortizon sağladığı Cushing Sendromu denilen bu hastalık ta kanımızdaki kortizon düzeyi artmış olması deride çatlaklık oluşmasına neden olur.

Deri Çatlakları Nasıl Görünür?
Deri çatlaklığı oluşmadan önce ilk önce deri rengi pembeleşmeye başlar ve bu süre içinde kaşıntı oluşur.Aradan kısa bir süre geçtikten sonra kırmızı mor çizgi gibi oluşmaya başlar.

Deri Çatlakları Tedavisi Nasıl Olur?
Deri çatlakları genelde görünüm açısından problem oluşturur ama azda olsa kolaylıkla ülser veya yara açabilmektedir. Ergenlikte çıkan deri çatlamaları süre ile kendini tedavi edebilmektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar derinin ortasındaki dermişteki kollajeni uyarır ve eletsin sentezlerini tetiklerler.

Benzer Konular:

One thought on “Deri Çatlakları

  1. slm hocam siteniz satılık mı acaba uzun süredir içerik girilmemiş satılıksa düşündüğünüz fiyat ile birlikte msj atınız hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir