Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin ve mineral eksiklikleri arasında en sık görülen beslenme yetersizliği, demir eksikliğidir. Özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda daha sık görülür. Demir yönünden zayıf bir beslenme, demir eksikliği anemisine neden olabilir ve sizi hastalık ve enfeksiyonlara karşı daha dayanıksız hale getirir; hamile kadınlarda erken doğuma bile neden olabilir. 19 ile 50 yaş aralığındaki yetişkin kadınlar, günde 18 mg; erkekler ise günde 27 mg demir tüketmeli. Demir kaynakları; hayvansal kaynaklı gıdalardan ve bitkilerden olmak üzere iki gruba ayrılır.

Sağlıklı bir beslenme listesinde, hem hayvansal hem de bitkisel demir kaynakları yer almalıdır. İnsan vücudu, demir olmadan yaşayamaz. Demir, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan hemoglobin adı verilen proteinin önemli bir bileşenidir. Demir eksikliğinde, ilk belirtiler yorgunluk ve baş dönmesidir. Ancak şanslısınız; çünkü her gün aynı yiyecekleri tüketmek zorunda kalmadan günlük demir ihtiyacınızı karşılamanın birçok yolu var. Gelin isterseniz, demir eksikliğini önleyen yiyecekler nelerdir, bir bakalım…

Midye

Demir içeriği en yüksek besinlerden biri, midyedir. Konserve midyelerin 80 gramlık porsiyonunda 23.8 mg demir bulunur. En sevdiğiniz makarna soslarına ya da pilavınıza eklemeyi deneyin. Dilerseniz, karides ve diğer deniz ürünlerini ile birleştirerek de tüketebilirsiniz.

Tam Tahıllı Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltı tahılları çoğu zaman iyi birer demir kaynağıdır ancak doğru olanları seçmeniz gerekir. Çocukken yediğiniz o şeker yüklü gevrekler iyi bir seçim değildir. Burada anahtar nokta, günlük demir ihtiyacının büyük bir bölümünü içeren tahıllı gevrekler tercih etmektir. Bir su bardağı tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, 15-18 mg demir içeriyor.

İstiridye

Favori balık restoranınıza bir dahaki gidişinizde, bu kez istiridye siparişi vermeyi bir düşünün. 85 gr istiridye, 10.2 mg demir içerir. Bu yönüyle, demir eksikliğini önlemek için en iyi besinler arasında yer alır. Ham istiridye de besin maddeleriyle doludur, ancak pişirilmiş istiridye daha güvenlidir.

Kuru Fasulye

Demir eksikliğine iyi gelen besinlerden bir diğeri de kuru fasulye. Aslında tüm fasulye çeşitleri demir içerir, aralarında en yüksek değeri kuru fasulyededir. 1 bardak kuru fasulye, 8 mg demir içerir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata sevenlerdenseniz; artık en sevdiğiniz tatlıyı yemek için daha fazla sebebiniz var. 85 gr bitter çikolata, yaklaşık 7 mg demir içerir. Çikolatanın, % 45- %69 oranında kakao içermesi gerekir.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir