Dalak şişmesi belirtileri ve nedenleri

Dalağın büyümesine neden olan çok ciddi bir dizi hastalık vardır ama yaygın anlaşılan haliyle dalak şişkinliği sadece efor kapasitesi sınırını ya da yeterince antremanı olmayan kişilerde ağır eforlardan sonra ortaya çıkan genellikle sol kaburga altında ağrı ile birlikte kendini gösteren ve istirahat sonrası kaybolan bir yakınmadır. Hekimler için bu durumun çok önemli, çok büyük bir klinik değeri yoktur ama dalağın giderek büyüyor olması ya da dalağı büyüten hastalıkların varlığı durumunda tabii çok detaylı bir inceleme yapmak gereklidir.

Ağır eforlardan sonra özellikle alışık olmayan kişilerde sol kaburga altında hissedilen şiddetli ağrı dalakta efor sırasında kanın göllenmesi ve dalak kapsülüne gelmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu ağrı genellikle istirahatle birlikte bir süre sonra geçer. O nedenle benzer bir yakınmaortaya çıktığında kişinin devam ettirdiği fiziksel aktiviteyi sonlandırması ve dinlenmesi gerekir. Zaten bu şikayetle beraber eğer efor kapasiteniz sınırlı ya da yeterince antremanlı değilseniz kalbinizin çok daha hızlı attığını, nefesinizin daraldığını, havaya doyamadığınızı hissedersiniz, bu gerçektende organizma için ekstradan fazla bir yük anlamına gelir ve ciddi riskler taşımaktadır. Bu konuda dikkatli olmak, çok ağır eforlardan kaçınmak ve benzer bir yakınma olduğu zaman söz konusu olan eforu sonlandırmak ve dinlenmek gerekir.

Efor kapasitesi sınırlı ya da yeterince antremanlı olmadan ağır efor yapan şahıslarda sol kaburga altında şiddetli bir ağrı ortaya çıkabilir. Yaygın olarak buna dalak şişkinliği, dalağım şişti gibi ifadelerle bilinen bir durumdur. Sebebi efor sırasında kanın dalakta birikmesi ve dalak kapsülünün gerilmesine neden olmasıdır. Bu şekilde ağrı ortaya çıkar. Efor sonlandırıldıktan ve yeterli bir süre istirahat ettikten sonra bu ağrı kendiliğinden geçer. Bunun klinik çok büyük bir değeri yoktur. Ancak böyle bir duruma düşmemek için efor kapasitesi sınırlı olan kişilerin kendi sınırlarını zorlayıcı eforlardan kaçınmaları ve düzenli antreman yapmayan ya da düzenli spor yapmayan kişilerin birden ve çok şiddetli bir şekilde kendi organizmalarını zorlayıcı ağırlıkta eforlar, uzun süre koşular ve benzeri aktivitelerden kaçınmaları gerekir. Bu sadece dalağın şişkinliği için değil çok daha önemli dolaşım sistemi, kan basıncı gibi çok daha yaşamsal noktalarda ciddi sorunlar yaratabilir.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir