Çölyak belirtileri


Birkaç sene öncesine kadar neredeyse kimse tarafından bilinmeyen ancak son senelerde hastalığa yakalananların artmasıyla birlikte tanınan çölyak glutenli ürünlerin yenemediği bir hastalıktır. 60-70 yaşında görülebileceği gibi 10-15 yaşındaki çocuklarda da kendini gösterebilir. Olgun insanlar yine glutensiz ürünleri tercih etmekte zorlanmayabilir ve duruma alışabilir ancak özellikle çocuklarda çölyak süreci oldukça zordur. Zira bir çocuk okulda kantinden neredeyse hiçbir şey alamaz durumdadır. Arkadaşları dondurma, çikolata, bisküvi alıp yerken küçük yaştaki çocuk bunları sadece izlemek zorunda kalır. Bunların hepsinde gluten ve un bulunduğundan yemesi kesinlikle yasaktır ve tadına bile baksa ölüm riski oluşur. Çölyağın çeşitli belirtileri vardır ancak birçok insanda da hiçbir semptom görülmeden bir anda ortaya çıkar. Çölyağın tedavisi hala bulunamamıştır ve yakın bir zamanda da bulunabileceğe benzemiyor.

En sık rastlanan çölyak hastalığı semptomları arasında şunlar bulunmaktadır:
Anemi, geç gelişme ve kilo kaybı yetersiz beslenmenin işaretleridir. Yetersiz beslenme herkes için ciddi bir problem teşkil eder. Özellikle de çocuklar için oldukça ciddi bir problemdir, çünkü düzgün bir şekilde gelişebilmek için yeterli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Çocukluk döneminde gelişememek çölyak hastalığının yaygın rastlanan bir belirtisidir.
Bazı çölyak hastalarında semptomlar görülmez.

Çölyak hastalarının büyük bölümünde ilk semptom ishal ve karın ağrısıdır. Çölyak hastaları ekmeklerini kendileri yapar, bazı dondurma ve çikolataları yiyebilirler ancak bunları yemeden önce içindekiler bölümüne bakıp içinde un veya gluten bulunmadığına emin olmak zorundadır. Aksi takdirde çölyak hastası ölüm riskiyle karşı karşıya kalır.

Bu durum asemptomatik çölyak hastalığı olarak bilinir. Küçük bağırsaklarının zarar görmemiş kısmı semptomları önlecek yeterli besin emilimini gerçekleştirebilir. Fakat, semptom göstermeyen kişilerin de çölyak hastalığının komplikasyonlarına yakalanma riski vardır.

Benzer Konular:

One thought on “Çölyak belirtileri

  1. Sağlık açısından bu tip bitkilerin değerlendirilip, daha çok araştırılıp insanlığın yararına kazandırılması gerçekten çok önemli. Keşke bu konuda çalışmalara yapan daha çok bilim adamımız olsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir