Çocuklarda Tırnak Yeme ve Tedavisi

Bu, tam anlamıyla sizin de tırnaklarınızı ısırmaya iten bir sorun olabilir! Çocuğunuzda tırnak yeme alışkanlığı varsa, o halde bundan endişelenen tek anne baba siz olmayacaksınız. Çocuklarda tırnak yeme, tıp dünyasında “onychophagia” olarak adlandırılır.

Dünya üzerindeki çocukların büyük bir bölümünü etkileyen bu davranış, özellikle 10 ile 18 yaş aralığındaki çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Bu yaş grubunda, her 2 çocuktan 1’inde tırnak yeme alışkanlığı var.

Nedenleri

Çocuklar; stres, kaygı ya da sıkıntı gibi çeşitli nedenlerle, tırnak yeme eğilimindedirler. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına neden olabilecek en yaygın nedenler şunlardır;

  • Çocuğunuz, bunu daha rahat hissetmek için yapıyor olabilir. Birçok çocuk, daha rahatlatıcı bir his elde etmek için parmağını ağzına koyar. Bu alışkanlık, bazen yetişkinlikte de devam eder.
  • Canı sıkıldığında bu alışkanlığa daha düşkün olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle de elinde herhangi bir şey yokken; örneğin televizyon izlerken ya da dersten sıkıldığında, daha çok tırnak yeme eğilimi gösterirler.
  • Çevresi, örneğin evde ya da okulda hoş olmayan bir durum varsa, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı daha fazla kendini gösterir. Bu gibi durumlar, çocuğunuzda stres veya endişe yaratabilir.
  • Çocuğunuz bunu arkadaşlarını taklit etmek için yapıyor olabilir. Kardeşleri ya da arkadaşlarında aynı şeyi gördüğünde, bunu taklit etme eğiliminde olurlar.
  • Bazen de genetik faktörler bunda etkili olur. Çocukluğunuzda sizin de tırnak yeme alışkanlığını var mıydı? O halde çocuğunuzda da aynı alışkanlığın gelişme ihtimali var.

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Tedavi Edilir?

Sizin için son derece sinir bozucu olsa da, tırnaklarını yediği için onu azarlamaktan ve cezalandırmaktan kaçınmalısınız. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı tedavisi için şunları yapabilirsiniz;

1. Onunla Konuşun: Neden bu alışkanlığı olduğunu anlamak için çocuğunuzla konuşun. Sıkıntı ya da stres gibi herhangi bir nedeni varsa nedeni ortadan kaldırın.

2. Mikroplar ve Hastalıklar: Çocuğunuzun tırnaklarının altında saklanan mikropların olabileceğini tekrar tekrar hatırlatın.

3. Ödül Verin: Çocuğunuzla her gün tırnaklarını kontrol edeceğinizi ve tırnaklarını yemediyse onu ödüllendireceğinizi söyleyin.

4. Mini Manikür Yapın: Çocuğunuza mini bir manikür yapın ve işlem bittiğinde tırnaklarına bakıp ne kadar güzel göründüklerini söyleyin.

5. Acı Tat Tedavisi: Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı için, eczanelerde birçok sıvı ürünler bulabilirsiniz. Bu ürünlerden birini alın ve çocuğunuzun tırnaklarına uygulayın. Acı tat, bu alışkanlıktan vazgeçmesi gerektiğini hatırlamasını sağlar.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir