Çocuklarda Horlama Nasıl Geçer?

Küçük meleğiniz artık sessizce, sakin ve huzurlu uyumuyor mu? Horlama, bazen uyku apnesi ya da alerji nedeniyle çocuklarda da görülebilir ancak nedeni ne olursa olsun göz ardı edilmemelidir.

Çocuklarda Horlamanın Nedenleri

Çocuğunuz uyurken horluyorsa, bunun nedenlerini anlamak önemlidir. Bu, nedenler için tedavi ararken bilinçli bir karar almanızı sağlar.

1. Mevsimsel Alerji

Birçok çocukta polen alerjisi görülür ve bu da burun tıkanıklığına neden olur. Tıkalı bir burun, çocuğunuzun nefes almasını zorlaştırır.

2. Büyümüş Geniz Eti ya da Bademcik

Her iki bez de bakteri tuzağına ve vücuda girmelerine engel olur. Bazen geniz eti ve bademcikler, vücuda giren bakteriler nedeniyle şişer ve bu da horlamaya neden olur.

3. Burun Tıkanıklığı

Sinüs enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı, burun kanallarını tıkayarak çocuğunuzun nefes almasını zorlaştırabilir. Bu tıkanıklık, çocuğunuz uykusu esnasında nefes alırken sersemleten bir gürültüye neden olur.

4. Aşırı Kilolu Olmak

Tüm zamanını televizyon karşısında ya da bilgisayar başında geçiren bir çocuğunuz varsa, çocuklarda obezite ile mücadele edeceksiniz. Aşırı kilolu olmak burun hava geçişlerinin daralmasına neden olur ve bu kilolu çocuğunuzun horlamasının nedeni olabilir.

5. Pasif İçicilik

Sigara içtiğinizde, çocuğunuzu dumana maruz bırakırsınız. Bu duman çocuğunuz için zararlıdır, aynı zamanda burun kanallarını ve hava yollarını tahriş eder, bu nedenle de iltihaplanmalara neden olur. Pasif içicilik, burun tıkanıklığı ve solunum yolları tıkanıklığına bağlı olarak horlamaya neden olur.

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Çocuğunuz uyurken horluyorsa ve gün boyunca uyku hali, okulda kötü performans ve ani yatak ıslatma gibi diğer belirtilerin fark edilmesi durumunda, tedavi edilmesi gerekir. Ancak, sorunun nedenini bulmak önemlidir. Uygulanan bazı tedavi seçenekleri şöyle;

  • Çocuğunuz büyümüş geniz eti ya da bademcikler nedeniyle horluyorsa, bu bezlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Operasyon bittiğinde herhangi bir engel olmayacak ve çocuğunuz uyurken düzgün nefes alabilecek. Bu da, horlamayı durduracaktır.
  • Çocuklarda horlama için çözümlerden biri Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı veya CPAP’dir. Çocuklarda uyku apnesi ve uyku ile ilişkili solunum sorunlarının tedavisinde yararlıdır.
  • Çocuğunuz aşırı kilolu ya da obezse, doktor çocuğunuzun ağırlığını azaltmak için egzersiz ya da diyet değişikliği önerir.
  • Egzersiz ayrıca boğaz ve boğaz kaslarını da kuvvetlendirir. Güçlendirilmiş boğaz kasları, çocuğunuzun ideal olmayan kilosu tarafından getirilen uyku apnesinin tedavisine yardımcı olur.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir