Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsel isteksizlik, orgazm güçlüğü, ereksiyon ve vajinismus en fazla görülen cinsel problemlerdir.

Türkiye de 40 yaş üzerindeki erkeklerin %52’sinde farklı sebeplerden dolayı cinsel fonksiyon bozukluluğu görülmektedir. Kadınlarda ise orgazm olamama, vajinismus ve cinsel soğukluğu ile hastaneye başvuranların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Cinsel deneyimde yetersizlik, cinsel bilgilerde yetersizlik yada yanlış bilinmesi, katı yetiştirilme, eşle olan ilişkilerde zayıflık ve başarısızlık endişesi psikolojik faktörler arasında yer almaktadır.

Erkeklerdeki sorunlar

Hormonal, hipertansiyon, nörolojik problemler ve kalp damar gibi sebeplerden dolayı kaynaklanabilir. Özellikle şeker hastalığı olanların %30’unda hafif yada orta derecede ereksiyon güçlüğü olmaktadır.

Stres, alkol ve sigara tüketimimde sorunu zirveye taşımaktadır. Tedavide erken teşhisin önemi büyüktür ve vakit geçirmeden doktora başvurmakta yarar vardır. Tedavi şekli genel ilaç ile olmaktadır. Bunun yanında vakum cihazı ve protez yerleştirme gibi alternatif tedavi yöntemi de uygulanmaktadır.

Ağrılı cinsel ilişkinin nedeni

Vajinanın girişinde ve içindeki iltihaplanma, vajinanın kayganlığı sağlayan bezlerin iltihabı, travmalar ve düşmeye bağlı tahrişler ağrılı cinsel ilişkinin başlıca sebepleridir.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir