Cilt Kanseri Hakkında

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir??
Cilt kanserinin belirtileri; kanser tipine göre değişiklik gösterir. Genellikle deride kabarıklık ya da bir yara gibi görünür. Ülserler, üzerinde kabuklanma olan yaralarda cilt kanserinin belirtisi olabilir.

Cilt kanseri türleri nelerdir??
Temel olarak sadece ciltte görülen kanserlerin 3 tipi vardır.
1- Bazal hücreli karsinoma
2- Skuamöz hücreli karsinoma
3- Melanom (ben kanseri)

Bazal hücreli ile skuamöz hücreli karsinoma kanser tipleri daha yavaş ilerler. Melanom kanser tipi ise en hızlı ilerleyen kanser tipidir. Eğer bir bağışıklık sistemi problemi yoksa bazal ve skuamöz kanser türleri derinin üst yüzeyinde kalıp üst tarafa ve alt dokuya yayılma gösteren kanser türleridir. 60-70 yaş arasında daha sık görülür. Bu kanser tipi uzun yıllar içinde yayılırlar.

Cilt kanserine vücudun hangi bölgelerinde daha sık rastlanır??
Genel bir tanımlama ile en çok güneş gören yerlerde görülmektedir. Boyun bölgesi, kişi saçsız ise kafa derisi, eller, kollarda bazal ve skuamöz kanser tipinin daha sık göründüğü yerlerdir. Melanom kanser türü ise sadece vücudun görünen bölgelerde değil her tarafında görülebilmektedir.

Cilt kanserinin ölümcül riski var mı??
Bazal hücreli kanser tipi günümüzde kanser diye sayılmıyor aslında. Dünyanın en öldürücü kanser tipi melanom kanseridir. Yıllarca olan ben içinde değişime uğrayarak hızlı ölüme neden olabilmektedirler.

Cilt kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz??
Antioksidanlardan olan yeşil gıdalar, taze gıdalar, meyve ve sebze alımı cilt kanseri önlediği bilinmektedir bunların yanı sıra sigara ve alkolde cilt yaşlanmasını hızlandırdığı için de uzak durmak yararımıza olacaktır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir