Boy Kısalığı

Boy Kısalığı

Boy kısalığı aslında anne karnında başlar.Yeterli bir şekilde beslenemeyen anne bebeğinde gelişimini olumsuz etkiler.Doğumdan sonra ise bebeğin dengeli bir şekilde beslenmemesi de diğer bir boy kısalığıfaktörüdür.

Çocuklarda büyüme ve gelişme kız ve erkek cinsiyetlerinde farklılık gösterir.

Boy kısalığının nedenleri ?

Boy kısalığının nedenleri genel olarak; annenin sağlık durumu, beslenmesi, hastalıkları, doğumdan sonraları ise büyümeyi etkileyen faktörler olarak sayabiliriz.doğumdan sonraki ilk 2 yıl çocuğun dengeli beslenmesi, sevgi ortamında büyümesi ve hastalıklardan korunması çok önemlidir.Bunlar ile birlikte büyümeyi sağlayan bir takım hormonlar da vardır ki bunlardan da en önemlisi büyüme hormonudur.

Büyüme nasıl takip edilir ?

Büyüme, yalnızca boyun ölçülmesi olayı değildir.Boy uzunluğu ve boydaki uzama hızı, vücut ağırlığı ve artış hızı, baş çevresi ve artış oranı gibi bölümlerin tümünün değerlendirilmesi lazımdır.Boy uzamada genetik faktör ve ülkeler arasındaki farklılıklar unutulmamalı.

Beslenmeden kaynaklanan sorunlar var mıdır?

Ekonomik düzeyi iyi olan ülkelerde büyüme geriliği az görülürken, ülkemizde ise bu büyüme sorunun büyük kısmı beslenme yetersizliğinden meydana gelmektedir.

Hamilelikte kullanılan sigara ve alkolün etkisi var mıdır ?

Gebelikte sigara ve alkol kullanımı bebeği son derece olumsuz etkilemektedir.Bu beslenme şekline maruz kalan bebeklerin %10 ile %15 i normal büyümenin gerisinde kalırlar.Yaşamları boyunca şişmanlık, şekere hastalığı, tansiyon yükselmesi gibi risklerle karşı karşıya kalırlar.

Büyüme geriliği tedavisi ne kadar sürer ?

Tedavi gören kızlarda boyu 1.55 cm, erkeklerde ise 1,65 cm ye kadar yasal zorunluluktan dolayı tedavi sonlandırılır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir