Bitkilerle Tedavi Nedir ?

Fitoterapi olarak da bilinen bitkilerle tedavi yöntemi, hastalıkların veya en azından belirtilerinin, belirli bazı bitkilerden ölçülü dozların kullanılmasıyla tedavi edilmesidir. Hastalığa göre, hekimler çeşitli biçim ve konsantrasyonlarda dahili ya da harici kullanımını önerebilir. Hekim uygulanmakta olan tedaviye destek amacıyla hastasının kereviz, turp ya da lahana gibi bitkileri yemesini ya da çaylar tabletler, kapsüller, tozlar veya sıvı ekstreler gibi bitkisel ürünler kullanmasını önerebilir. hastanın bir uçucu yağ da kullanmasını isteyebilir.

Günümüzdeki ilaç firmaları araştırmalarında genellikle bitkinin içindeki tek bir aktif bileşeni bulmaya odaklanır ve bu yaklaşım yaygın olarak kullanılan çok sayıda ilacın bulunmasını sağlamıştır.

Bitkilere dayalı tedavi yöntemlerinin en eskilerinden biri Ayuverda. Ayuverda’nın vatanı ise Hindistan olarak biliniyor. Bitkisel ilaçlar artık gıdalarda da kullanılabilmektedir. Özellikle Karabiber, Tarçın gibi baharatlar.

Bitkilerle Tedavide doğanın sunduğu ilaçlar, tarih boyunca farklı kültürlerde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir