Bitki Çayları ve Yararları

Aromalı bitki çayları, birçok kişinin favori içeceği haline geldi. Aslında insanlar, yüzyıllardır bitki çayları içiyor ve inanılmaz özelliklerinden faydalanıyorlar. Sıvı almanın kolay bir yolu olan bitki çayları, ekstra besleyiciler ile doludur. Bitki çayları çiçek, kök, tohum veya kabuk gibi bitkilerin farklı bölümlerinden yapılır, hazırlaması kolaydır. İhtiyacınız olan; taze ya da kurutulmuş bitki ve biraz sıcak su yeterlidir.

1. Yeşil Çay Yağ Yakar

Bitki çayları listesi yaparken, liste yeşil çay ile başlayacaktır. Başlıca yararlarından biri, kilo kaybını desteklemesi ve obezite ile savaşmasıdır. Kalp rahatsızlığından şeker hastalığına kadar bir çok hastalığın önde gelen sebebi olan obezite ile mücadelede, yeşil çay önemlidir. Günde 2-3 fincan taze demlenmiş yeşil çay tüketmek, yağ yakımını arttırır.

2. Zencefil Çayı Ağrıları Azaltıyor

Bu keskin aromalı çay, her türlü iltihapla uğraşan insanlar için her zaman favoridir. İltihaptan muzdarip olanlar için zencefil çayı, ağrı ve iltihapları azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca dolaşımı arttırmaya da yardımcı olur .

3. Papatya Çayı Uykusuzlukla Savaşıyor

Papatya çayı, uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarıyla savaşmak için en iyi bitki çaylarından biridir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır.

4. Nane Çayı Hazımsızlıkla Savaşır

Nane, serinletici ve lezzetli. Hazımsızlık ve mide problemleri yaşayanlar için sindirim sistemini iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunu bir bitkidir. Nane çayı, mide kaslarını ve bağırsakları yatıştırır. Ayrıca mide krampları ve şişkinliklere de iyi gelmektedir.

5. Fesleğen Çayı Ağız Kokusunu Giderir

Fesleğenin güzel kokusu, ağız kokusu ile savaşmak için mükemmeldir. Ağızda kötü kokunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

6. Adaçayı Boğaz Ağrılarını Giderir

Gribe ya da soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrılarını hafifletmek için adaçayı iyi bir formüle sahiptir. Boğazda oluşan tahrişi hafifletmek ve öksürüğü gidermek için de yararlıdır. Mikroplarla savaşan özellikleri ile adaçayını, günde 1-2 fincan şeklinde tüketebilirsiniz.

7. Siğilotu Çayı Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Siğilotu, karaciğeri temizleyen ve arındıran sağlıklı bir bitkidir. Karaciğeri temizleyici özellikleri ile oldukça faydalı olan siğilotunun çayını demleyip içebilirsiniz. Karaciğerin işlevlerini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur ve arınmasını sağlar. Bu yönüyle, güçlü bir karaciğer toniği görevi görür.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir