Bel Fıtığı

Bel fıtığı kimlerde görülür ?

Toplumun % 80 inden fazlasında hayatında en az bir kere bel ağrısı çekmektedir. Bel fıtığı daha çok orta yaştaki kişilerde görülür. Oturarak çalışanlar da yanlış sandalye seçiminden dolayı bu kişilerde bel fıtığı görme riski yüksektir.Ağır yük kaldıranlar, spor yaparken yanlış harekette bulunanlar, egzersize ısınma hareketleri yapmadan başlayanlar da risk altındadır.

Hemen hemen bütün hastalıklarda en büyük risk faktörü olan sigara ve alkolünde bel fıtığında da tetikleyici rol oynadığı saptanmıştır.Huzursuz ve stresli bir yaşam süren kişilerde bel fıtığına yakalanması kaçınılmazdır.Bu faktörlerin yanı sıra kalıtsal faktörlerde etkilidir.

Bel fıtığının nedenleri ?

Bel fıtığı olmasında en büyük rolü düzensiz ve bilinçsiz olarak yapılan hareketler çok önemli bir yer tutmaktadır.Ağır yük taşımanın yanında çok hafif yüklerde bel fıtığına neden olmaktadır.Belimizde omurgayı dış etkenlerden karşı koruyan diskler bulunmaktadır. Bu disklerin bozulması ile de bel fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe diskleri besleyen damar ve su miktarı azalmaktadır.

Bel fıtığının belirtisi ?

Bel fıtığının belirtileri arasında en öncüller bacakta ve belde oluşan ağrılardır.Bunların yanında bacakta uyuşma, çok fazla güç kaybı, hareketlerde zorlanma, hareketlerde kısıtlanma gibi belirtilerde bel fıtığının belirtilerindendir.

Bel fıtığının tedavisi ?

Bel fıtığı tedavisinde ilk tercih kesinlikle cerrahi bir yöntem olmamalıdır. Öncelikle ilaç tedavisi ve sert zeminli bir yatakta yatmak ve fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri denenmelidir. Bu yöntemler birçok bel fıtığı tedavisinde etkin rol oynamaktadırlar. Eğer bu tedavi yöntemleri ile tedavi mümkün değilse cerrahi yöntem uygulanmalıdır. Bel fıtığının kesinlikle tedavi edilebilen bir hastalıktır.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir