Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebeğinize her gün banyo yaptırmak zorunda değilsiniz; ancak yüzünü, boynunu, ellerini ve altını her gün özenle yıkamalısınız. Bunun bebeğiniz uyanıkken yapın ve bunun için keyifli olduğu bir zamanı seçin. Odanın sıcak olduğundan ve her şeyi önceden hazırladığınızdan emin olun.

Bebek banyosu yaptırmak için; bir kap sıcak suya, temiz bir havluya, pamuk toplarına, temiz bir beze ve temiz giysilere ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi temiz ve rahat tutmak için şu adımları hemen her gün uygulayabilirsiniz;

  • İlk olarak bebeğinizi diz üstü tutun ve onu başka bir minderin üzerine alın. Üzerindekileri tek tek çıkarıp bebeğinizi bir havluya sarın.
  • Pamuklu topları, kaptaki ılık suya batırıp, bebeğinizin göz çevresini içten dışa doğru dikkatlice temizleyin. Her iki gözü için de farklı pamuk kullanın. Böylece olası enfeksiyon durumlarını da engellemiş olursunuz.
  • Daha sonra burun bölgesine çekin ve burun deliklerini pamuk yardımıyla hafifçe silin.
  • Bu kez de kulak çevresini ve arkasını temizleyin. Pamuğu, kulak içlerine sokmayın.
  • Daha sonra boyun bölgesi ve çenesini de pamuk yardımıyla temizleyin. Ellerini de bu pamukla temizleyebilirsiniz.
  • Pamukla bu kez de bebeğin genital bölgesini temizleyin. Bu bölgeyi temizledikten sonra havlu yardımıyla bölgeyi kurutmayı unutmayın.

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebek banyosu

Günlük olarak yapabileceğiniz bebek temizliğinin yanında, haftada 2 ya da 3 kez bebek banyosu yaptırmayı da ihmal etmeyin. Banyosunu, karnı tokken ya da yorgunken yaptırmayın. Banyo için, yeni uyandığı ve huysuz olmadığı bir anı tercih edebilirsiniz. Gece rahat uyumasını sağlamak için, yatmadan önce de banyo yaptırabilirsiniz. Banyo yaptırırken, odanın sıcak olduğundan emin olun.

Bebek banyosu için; sıcak su, havlu, bebek sabunu, losyon veya şampuan, temiz bir bez, temiz giysiler ve temiz bir bez ya da bebek lifi kullanabilirsiniz. Banyo yaptırmak için hazırladığınız suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. Banyo sırasında, ilk olarak yüzünü yıkayın. Daha sonra vücudunu destekleyerek kollarını, sırtını, bacaklarını da yıkayın. Bebeğinizin başını sıcak sudan uzak tutun.

Bebeğinizi döndürürken, suyun sıçramasını engellemek için nazikçe hareket ettirin. Bebek banyosu yaptırırken, bebeğinizi banyoda bir saniye bile olsa, asla yalnız bırakmayın. Banyo bittikten sonra, onu sudan yavaşça çıkarın ve kuru, temiz bir havluyla sarın. Bebeğinize banyo yaptırırken, yanınızda biri daha olursa banyo daha rahat olacaktır.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir