Bahar aylarında polenlere dikkat

Tedavi edilmeyen alerji, Astım ve bronşite dönüşüyor
Erken teşhis konulmadığında astım ve bronşite neden olabiliyor
Uzmanlar, polen alerjisi olanların, bahar aylarında sabahları kapı ve pencereleri açmamaları, evin dışında spor yapmamalarını öneriyor.
Adana Göğüs Hastalıkları Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Baysal, ‘çiçek tozları’ olarak bilinen polenlerin,rüzgar ve böceklerle çevreye dağıldığını ve Bitkilerin üremesine yaradığını belirtti.
Polen alerjisinin, ‘bahar nezlesi’ olarak da bilinen hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, gözlerde kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade eden Baysal, ‘özellikle bahar aylarında Bitkiler uyanışa geçtiği için daha çok polen salarlar. Bitkilerin çoğu, polenlerini Gün doğumu ile Saat 10.00 arasında saldığı için, alerjik duyarlılığı olan kişilerin bu saatlerde evlerinin kapı ve pencerelerini açmamaları gerekiyor’ dedi.
Polenler her yerde
Dr.Baysal, evin dışında spor yapılmasından kaçınılması, çok zorunlu durumlarda ise polen filtreli maske takılması gerektiğini ifade etti.
Evlerde ve araçlarda polen filtreli klimaların kullanılmasının da etkili olduğunu söyleyen Baysal, “polenler, Su ile atmosferden yere indiği için, yağmurlu ve nemli havalarda azalma gösteriyor. Kuru ve Sıcak havalarda ise artıyor. Özellikle ilk bahar ve yaz aylarının daha sıcak geçtiği yörelerde polenlere daha fazla dikkat edilmeli’dedi.
Tatil için ağaçlık yerler yerine deniz kenarlarının tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Baysal, günlük kıyafetlerle de eve polen taşınabileceğini, bu nedenle sabah saatlerinde dışarı çıkılmışsa, eve dönüldüğünde kıyafetlerin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Erken teşhis önemli
Polen alerjisinin, tedavi edilmemesi durumunda astım ve bronşit gibi hastalıklara neden olabileceğini vurgulayan Dr. Baysal, ‘belirtiler çoğunlukla soğuk algınlığı sanıldığı için teşhis gecikiyor. Kendilerinde polen alerjisi belirtileri hisseden kişiler, vakit kaybetmeden doktora başvurmalılar. Aksi halde alerji hastalığa dönüşüp, astım ve bronşite neden olabilir’dedi.
Doktorun yapacağı deri ve kan testleri sayesinde, hangi Bitkinin polenlerine alerji yaptığı belirlenip, uygun tedavi gerçekleştiriliyor.Alerjik şikayetlerin arttığı dönemlerde ise göz ve burun damlaları kullanılabilir.
Dr. Baysal ayrıca, belirtiler şiddetliyse, aşı tedavisi olarak bilinen (duyarsızlaştırma) yöntemi kullanılarak, vücuda verilen az miktardaki polen ile bağışıklık kazanılmasının sağlandığına da dikkat çekti.

//<![CDATA[document.write("”);//]]>

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir