Ayı Üzümü ve Faydalı Olduğu Hastalıklar

Tanımlaması: Boyu 25-30 cm.ye kadar uzayabilen, kışın yapraklarını dökmeyip devamlı yeşil kalabilen, çalı türü bir bitkidir. Yaprakları kürek gibi ya da yumurtanın tersi görünümündedir.

Meyveleri yuvarlak, kırmızı renkli ve 6 çekirdeklidir. Haziran-temmuz aylarında çiçek açar.

Avrupa’nın her tarafında bulunur. Memleketimizde ise taşlık alanlarda, iğne yapraklı ağaçlarla kaplı ormanlıklarda, bilhassa Kuzeydoğu Anadolu bölgemizde Kaçkar dağlarında yetişir. Benzer bir türü de Trabzon ve Sapanca dağlarında yetişir ve yapraklarının kurutulması ile eskiden Sapanca çayı adıyla bir çay üretilirdi. 19. yüzyıldan beri Avrupa’da çıkan bütün eczacılık kitaplarında değerli bir şifalı bitki olarak yerini almaktadır.

Kullanılan bölümleri: Haziran-ağustos ayları arasında toplanan yaprakları.

Bu yaprakların kuru ve güneşli havalarda körpe uçları kesilir ve aynı Rize çayı gibi kurutulur.

Bu kurutulan yapraklar kapalı bir kapta ışık ve rutubetten muhafazalı olarak 3 yıla kadar kullanılabilir.

Kullanım şekli: Çay yapılarak kullanılır.

Etken maddeleri: Arbutin, metilarbutin, hidrokinon, fla-vanoidler ve eter yağları.

Kullanım alanı: Antibakteriyel olarak ve akut sistit (idrar yolları yanması) ile idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır.

İdrar yolları enfeksiyonları ve sistitde antibakteriyel etkisi sebebiyle en etkili şifalı bitki ayı üzümü yapraklarıdır.

Ayı üzümü yaprakları yaklaşık %5-12 aktif olmayan hidrokınon glikositierinden arbutin içermektedir. Alkalik yapıdaki idrarın içinde bu glıkosıtın parçalanmasıyla açığa çıkan hidroki-nonun antibakterıyel etkisi meydana gelir. Bolca bu bitkisel çayın alımıyla alkali idrar kolayca atılabilir. Ancak bunun için hazırlanan çayın yanında her fincanla 1 veya 2 sodyumhidrojen-karbonat tableti alınması da tavsiye edilir.

İdrar Yollan Enfeksiyonu ve Akut Sistit Rahatsızlıkları

İdrar yolları enfeksiyonu veya akut sistit, idrar yollarının üşütmesi, soğuk veya nemli yerlere oturulması, cereyanda kalmak ve yaz sezonunda ıslak mayoların çok geç değiştirilmesinden dolayı ortaya çıkar.

Hoş olmayan tesirleri olan sık idrara çıkma ve idrar yaparken zorlanma bu çayın kullanılması ile çok çabuk ortadan kalkar.

Hazırlanışı ve kullanılması: 1 kahve kaşığı dolusu ayı üzümü yaprağı üzerine 250 gr. oda sıcaklığında su dökülür, ara sıra karıştırarak 6-8 saat bekletilir. Süzüldükten sonra içilebilecek sıcaklığa kadar ısıtılır ve ihtiyaç halinde günde 3-4 fincan içilir.

Sistit hastalığı sancıları için etkili

Kullanılan malzemeler:
Ayı üzümü yaprağı 30 gr., toz kimyon 20 gr., papatya çiçeği 20 gr.

Akut sistitde kasılmış hastalar için etkili

Kullanılan malzemeler: Ayı üzümü yaprağı 30 gr., huş ağacı yaprağı 30 gr. ve papatya çiçeği 20 gr.

Çocuk/ardaki akut sistit için etkili

Kullanılan malzemeler: Ayı üzümü yaprağı 20 gr., hint böbrek çay yaprağı 20 gr., toz kimyon 10 gr., nane 10 gr., papatya çiçeği 10 gr.

Bu karışım çaylarının hazırlanışı ve kullanılması:

2 kahve kaşığı dolusu hazırlanan çay karışımı üzerine 250 gr. kaynar su dökülür 10 dakika demlenir, süzüldükten sonra ihtiyaç halinde günde 2-3 fincan içilir.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir