Anne Sütünün Önemi

Kadınlar çocuklarını tam iki yıl emzirirler. (Bakara 223)

Kadın, hamileliğinde, doğum yapıncaya ve bebeği memeden kesinceye kadar Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. (Hadis-i şerif)

Anne Sütünün İçindekiler

Su % 88.1, protein %1.3, kalori 70, karbonhidrat %7, yağ 3.8, şeker % 6.7, Vitaminler (A,D,C) %6.7, mineraller (Ca, Na, K, Fe, P) %2

Anne Sütünün Özellikleri

Spermden bebeğe dönüşen, insanın beslenmesi de ayrı harika olaydır. Anne sütü, bileşimindeki maddeler sayesinde hem yeni doğan yavru için mükemmel bir besin kaynağı, hem anne ve bebeğin hastalıklara karşı direncini arttıran bir sıvıdır. Doktorlar, en sonunda anne sütünün yerini hiçbir şeyin tutamayacağını, ilk aylarda kesinlikle bebeğe anne sütü verilmesi gerektiğini savunmaya başladılar.

Anne sütü, bebeğin ihtiyacına göre, Kudret-i İlahi tarafından ayarlanır. İçindeki koruyucu antikorlar da bebeğin durumuna göre değişir. Erken doğum yapan annenin sütüyle normal gününde doğum yapan annenin sütü farklıdır.

Anne sütü, adeta akıllıdır. Terkibi devamlı değişir. Emzirmenin ilk başlangıcında yağı azdır. Emmenin sonuna doğru yağı giderek artar, böylece çocuğun doyumu sağlanır. Çocuğun yaşına göre de sütün terkibi değişir. Hatta sabahleyin emilen süt yağlı, akşama doğru giderek azalır. Böylece süt kolay hazmedilip bebeğin gece rahat uyumasını sağlar.

Anne sütünün kullanılmasıyla demir eksikliği anemisi riski oluşmaz.

Anne sütüyle beslenen çocukta alerjik problemler çok az ortaya çıkar. Çünkü ham protein miktarı oldukça azdır.

Anne sütü, çocuğun içebileceği sıcaklıktadır.

Memede ve annede hastalık yoksa, anne sütü sterildir. Çocuk, anne sütünü doyuncaya kadar emer. Anne ile çocuk arasındaki ruhi sevgi bağı meme vermeyle başlar. Anne sütünde laktoferrin vardır. Bu da mikropların üremesini durdurur.  Anne sütünde bulunan lizin, direk olarak bakterileri öldürebilen koruyucu tesire sahiptir. Sütte çöken proteinlere kazein denir. Bunlar kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Midede küçük parçalar halinde çöker. Sindirimi kolaydır.

Anne sütünde bakteglikpretoinler, mineraller, A, C, D vitaminleri vardır. Bebeği damar sertliğinden korur.

Asıl espri, bebeğin 2 sene zarfında beyin fonksiyonları ve beyin fiziğinin yüzde 75’inin oluşmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde beyin ağırlığı bedenin 40’da 1’i kadardır. Yeni doğan bebek beyni ise bedenin 10’da 1’i kadardır. İlk 6 ayda beyin ağırlığı 2 kat artar, 2 yaşında ise beyin 1 kg’a ulaşır. 2 yaşından 12 yaşına kadar beyin normal yetişkin insan beyni ağırlığı olan 1.3 kg olur.

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI

1- İltihap kurutucu: Bebeklerde mikroplardan görülen kulak iltihabı, kulak sancısı gibi durumlarda anne sütünden 2-3 damla damlatılır.

2- Göz rahatsızlıkları: Bebeklerde görülen göz rahatsızlıklarında da göze temizliğe dikkat edilerek 2-3 damla anne sütü damlatılır.

Anne Ne Zaman Süt Emzirmez?

1- Anne sütüne karşı alerji varsa verilmez. Kısa sürede alerji veren madde bulunup, bebeğe süt verilmeye başlanır.

2- Annede grip gibi akut enfeksiyon varsa, süt sağılarak yada anne maske ile korunarak verilir.

3- Anne memesinde çatlak varsa, meme başı sabunlu suyla temizlendikten sonra süt sağılarak verilir.

4- Çocuktaki sarılık, anne sütünden geçiyorsa, anne tedavi olmadan sütü verilmez. Halis bala hormonsuz salatalık rendelenip karıştırılır, çocuk da, anne de bu macundan yer, kısa sürede sarılıktan kurtulur.

5- Annede kanser, verem, tifo, nefrit, sıtma gibi hastalıklar varsa, anne sütü verilmez.

 

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir