Akantozis Nigrikans

Deride simetrik renk koyulaşması ve kadifemsi bir deri kalınlaşması olan plaklar şeklinde ortaya çıkar.

En sık boyun yan yüzleri, ense, koltuk altları, dirsek ve dizlerin arka bölgeleri, göğüs altları, karın kıvrımı, genital bölge ve meme başlarında görülen bu hastalık gri-kahverengi veya siyah renkli olup adeta o bölge kirliymiş izlenimi verir.
Derinin farklı uyaranlara bir reaksiyonu olarak da kabul edilen bu plaklar, herhangi bir yaşta başlayabilir ve her iki cinste eşit sıklıkta gözlenir. Uyaranların eşlik eden bazı iyi ve kötü huylu hastalıklar olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı akantozis nigrikans iyi huylu (ailesel, şişmanlık, ilaçlara bağlı, bazı hormonal hastalıklar ve şeker hastalığına bağlı) ve kötü huylu (mide kanseri, karaciğer, meme, akciğer ve diğer bazı kanserlere bağlı) olmak üzere iki ana başlıkta incelenebilir.
TANI

Kesin tanı deriden alınan küçük bir parçanın incelenmesi ile konulur.  

TEDAVİ

Temelde yatan hastalığın saptanması ve tedavisi sonucunda derideki bulgular da kendiliğinden düzelir. Örneğin aşırı kilodaki kişilerin normal kiloya inmesiyle deri de normal görünümüne döner.
Akantozis nigrikans özellikle habis hastalıkların erken tanısı bakımından önem taşıyan bir deri bulgusudur. Derinizin herhangi bir alanında benzer şikayetler oluşursa Aile hekiminize başvurunuz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir