50 Yaşından Sonra Hamilelik

Ünlüler 45 yaşın üzerinde bebek doğurmaya başladıkça, biz de ileri yaşlarda hamileliğin aslında işleri zorlaştırdığını unutmaya başladık. Birçok faktör, yaşı ilerleyen kadınlar için sağlıklı bir hamilelik yaşamayı zorlaştırır. Peki, 50 yaşından sonra hamile kalmak mümkün mü? Evet, mümkün! Bilimsel gelişmeler sayesinde; 50, 55 hatta 60 yaşındaki kadınlar, daha önce düşünülemez olanı, çocuk sahibi olma fikrini gerçeğe dönüştürüyor. Peki, ama nasıl?

Ortalama menopoz yaşı 51’dir, bundan sonra doğal gebelik mümkün değildir. Bu dönemde adet döngüsü düzensizleşir ve artık sona erer. Adet dönemlerinin düzenli olduğu 40’lı yaşlarda bile, 40’lardaki kadınların yumurtalarının kalitesi, genç kadınların yumurtalıklarının kalitesinden daha düşüktür.

Özellikle 42 yaşından sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmak zorlaşıyor. Peki, 50 yaşından sonra hamilelik mümkün mü? Sağlıklı bir gebelik, bu yaştan sonra neredeyse imkansız hale geliyor. Doğal doğumların sadece % 0.01’i 47 yaş ve üzerindeki kadınlarda görülür. Bu tür kadınların hamile kalmasının tek yolu tüp bebek ve yumurta bağışıdır.

Nereden Başlamalı?

Eğer çocuk sahibi olmak isteyen 50’li yaşlarında bir kadınsanız, 6 aydan daha uzun süre korunmasız bir cinsel ilişki yaşamanıza rağmen hamile kalamıyorsanız, bu uzmana danışmalısınız.

Doktorunuz, yumurtalıkların işleviyle ilgili sorunlarınız olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler yapacaktır. Ayrıca, Fallop tüpleri ya da eşinizin spermiyle ilgili problemleri de kontrol edecektir. Her şey yolunda ise, muhtemelen yumurta kaliteniz azalmış ya da kısır hale gelmişsinizdir. Bu tip durumlarda genellikle, tüp bebek ve yumurta bağışı tavsiye edilir.

50 Yaşından Sonra Hamileliğin Avantajları

Dezavantajlarından bolca bahsettik. Peki, 50 yaşından sonra hamile kalmanın avantajları var mı? Varsa neler?

1. Geç Anne Olanlar Daha Uzun Yaşıyor

Yapılan bir araştırma, 50’li yaşlarında bebek sahibi olan kadınların, daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını gösterdi.

2. Mali Olarak Daha Güvenli

Anne olmak için beklemek, finansal olarak da fayda sağlar. Yapılan araştırmalar, bir kadının kazancının her yıl ortalama %10 oranında arttığını belirtiyor.

3. Daha Deneyimli Olursunuz

50 yaşından sonra hamile kalmanın en büyük avantajlarından biri, artık işlerin nasıl yürüdüğünü bildiğiniz bir yaşta olmanız. Bu yaşlarda kariyerinizde daha rahat ve güvenli olursunuz ve tabi ebeveynlik kararlarını daha akıllıca verirsiniz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir