3 Farklı Ev Yapımı Dudak Balmı

Evde dudak balmı nasıl yapılır?

Dudak bakımını genellikle ihmal ediyoruz. Bu da, özellikle kış aylarında bize çatlayan dudaklar olarak geri dönüyor. Neyse ki telafisi zor değil. Evde hazırlayacağınız doğal dudak balmı, dudaklarınıza bakım yapmak ve onları nemlendirmek konusunda sizi uzun bir süre idare edecek. Bu yazımızda, 3 farklı, doğal ve ev yapımı dudak balmı tarifini sizler için derledik…

Kakaolu Ev Yapımı Dudak Balmı

Bu tarifin içerisinde birçok farklı bitki yağı da var. Her birinin ayrı bir faydası var. Kakaonun yumuşak dokusu, dudaklarınızı her zaman nemli ve yumuşak gösterecek. Gelin isterseniz kakaolu ev yapımı dudak balmı nasıl yapılır bir bakalım…

4 yemek kaşığı jojoba yağı,

4 yemek kaşığı badem yağı,

4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,

1 yemek kaşığı balmumu (rendelenmiş),

1 tatlı kaşığı bal,

Yarım tatlı kaşığı E vitamini yağı,

8 damla lavanta uçucu yağı,

1 çay kaşığı toz kakao,

1 çay kaşığı ruj (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken yağları bir tencereye aldıktan sonra içerisine balı ve bal mumunu da ekleyip altını açmak. Yağları mutlaka en kısık ateşte ısıtmalısınız. Balmumu tamamen eriyince, içerisine lavanta yağını, toz kakaoyu ve E vitamini yağını da ilave edin. İsterseniz az miktarda ruj da ekleyebilirsiniz. Balı da ekledikten sonra altını kapatın ve küçük bir teneke kutuya ya da cam kavanoza alın ve birkaç saat kapağı kapalı bekletin.

Hindistan Cevizli Ev Yapımı Dudak Balmı

  • 1 çorba kaşığı rendelenmiş balmumu
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
  • 1 çay kaşığı organik bal,
  • 2 adet  vitamin kapsülü
  • Birkaç damla lavanta ya da badem yağı
Nasıl Yapılır?

Küçük bir tencerede düşük ısı ile balmumunu eritip içerisine Hindistan cevizi yağı ve balı da ekleyin. Ardından E vitamini kapsülünü de döküp altını kapatın ve metal bir kaba alın. Önceden kullandığınız dudak balmı varsa, onun boş kutusunu da değerlendirebilirsiniz.

Lavantalı Ev Yapımı Dudak Balmı

  • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı,
  • 1 çorba kaşığı balmumu,
  • 2 çorba kaşığı shea yağı,
  • 7 damla nane yağı,
  • 7 damla lavanta yağı,
Nasıl Yapılır?

Küçük bir tencereyi ocağa koyun ve altını kısıp balmumunu tencereye alın. Daha sonra Shea yağı ve Hindistan cevizi yağını da ekleyip karışımı eritin. Altını kapatıp nane ve lavanta yağlarını da ilave edin ve bir çubuk yardımıyla karıştırın. Ardından teneke bir kutuya alın ve en az 4 saat bekletin.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir